Promowane podstrony

Treść strony

Zadanie 2.2. Określenie zagrożenia występowania i opracowanie programów ograniczania zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej (Diabrotica virgifera Le Conte).

Kierownik zadania: dr Paweł Bereś

Komórki organizacyjne Instytutu realizujące zadanie:

  1. Zakład Entomologii;

  2. Zakład Biologicznych Metod;

  3. Oddział Instytutu w Sośnicowicach;

  4. Terenowa Stacja Doświadczalna Instytutu w Rzeszowie;

  5. Terenowa Stacja Doświadczalna Instytutu w Toruniu;

  6. Terenowa Stacja Doświadczalna Instytutu w Białymstoku;

  7. Terenowa Stacja Doświadczalna Instytutu w Trzebnicy;

  8. Centrum Badań Organizmów Kwarantannowych, Inwazyjnych i Genetycznie Zmodyfikowanych.

Celem zadania jest aktualizacja istniejącego oraz poszerzenie o nowe zagadnienia programu ograniczania występowania i szkodliwości zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej (Diabrotica virgifera Le Conte) na kukurydzy
z wykorzystaniem metod chemicznych i niechemicznych.

Zgodnie z postanowieniami dyrektywy 2000/29/WE zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa (Diabrotica virgifera Le Conte) podlega na terytorium Unii Europejskiej obowiązkowi zwalczania.

Sposoby zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej na terytorium Wspólnoty zostały określone
w decyzji Komisji 2003/766/WE z dnia 24 października 2003 r. w sprawie środków nadzwyczajnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się we Wspólnocie Diabrotica virgifera Le Conte (Dz. Urz. WE L 275 z 25.10.2003, str. 49, z późn. zm.; Dz. Urz.
UE polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 40, str. 442).

Ponieważ środki określone ww. decyzji okazały się niewystarczające, aby zapobiec zadomowieniu się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej na niektórych obszarach Unii Europejskiej, decyzja Komisji 2006/564/WE
z dnia 11 sierpnia 2006 r. zmieniająca decyzję 2003/766/WE w sprawie środków nadzwyczajnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się we Wspólnocie Diabrotica virgifera Le Conte (Dz. Urz. UE L 225 z 17.08.2006, str. 28) umożliwiła państwom członkowskim Unii Europejskiej podjęcie na obszarach, na których zwalczenie tego organizmu jest niemożliwe oraz na terenach bezpośrednio graniczących z takimi obszarami dodatkowych działań, w ramach tzw. „programów zapobiegawczych”. Zasady, jakie powinny uwzględniać programy zapobiegawcze, przygotowywane przez poszczególne państwa członkowskie Unii Europejskiej, określają zalecenia Komisji 2006/565/WE z dnia 11 sierpnia 2006 r. w sprawie programów zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się Diabrotica virgifera Le Conte w rejonach Wspólnoty, w których stwierdzono jego obecność (Dz. Urz. UE L 225 z 17.08.2006, str. 30). Zgodnie z powyższymi zaleceniami programy takie powinny uwzględniać
w szczególności wiedzę naukową w zakresie zwalczania szkodnika.

W celu implementacji do prawa krajowego postanowień wymienionych wyżej aktów prawa Unii Europejskiej wydane zostało rozporządzenie Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi z dnia 12 maja 2010 r. w sprawie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej (Dz. U. Nr 94, poz. 606).

W związku z rosnącym zasięgiem występowania stonki kukurydzianej w Rzeczypospolitej Polskiej zasadne jest jednak kontynuowanie dalszych badań naukowych dotyczących tego szkodnika w rejonach jego występowania. Pozwolą one na określenie w prawie krajowym zasad jego zwalczania, które charakteryzować się będą oczekiwaną skutecznością, przy jednoczesnym najmniejszym obciążeniu dla producentów kukurydzy. Wyniki badań będą miały zastosowanie przy opracowywaniu krajowych regulacji prawnych, określających zasady zwalczania zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej.

W ramach zadania podjęte zostaną badania nad możliwością ograniczania jej liczebności z wykorzystaniem wybranych preparatów chemicznych aplikowanych przed i w trakcie siewu, a także stosowanych w pełni okresu wegetacyjnego. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na niechemiczne zabiegi ograniczania liczebności oraz szkodliwości tego gatunku, które będą prowadzone w warunkach polowych i szklarniowych.

Kontynuowane będą także badania nad wybranymi elementami biologii tego gatunku, rozpoczęte w programie na lata 2006 – 2010, które pozwolą dostosować metody zwalczania do terminów występowania poszczególnych stadiów rozwojowych szkodnika, a także obserwacje z wykorzystaniem pułapek feromonowych nad zmianami w liczebności szkodnika na obszarze działania Instytutu.

Harmonogram realizacji zadania z podziałem na etapy

Etap I - 2011 r.

  1. założenie doświadczeń polowych w rejonach licznego występowania zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej (Diabrotica virgifera Le Conte)
    w województwie podkarpackim i śląskim, które mają na celu zbadanie metod chemicznego i niechemicznego zwalczania stonki kukurydzianej oraz poznanie wybranych elementów jej biologii, które będą prowadzone na podstawie pozwolenia Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa uzyskane w 2010 r. Badania będą prowadzone w systemie kilkuletniej monokultury;

  2.  założone zostaną doświadczenia szklarniowe w Centrum Badań Organizmów Kwarantannowych, Inwazyjnych i Genetycznie Zmodyfikowanych Instytutu nad możliwością zwalczania kukurydzianej stonki korzeniowej (Diabrotica virgifera Le Conte);

  3.  przeprowadzenia analizy zmiany nasilenia występowania zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej (Diabrotica virgifera Le Conte) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Etap II - 2012 r.

Przeprowadzenie badań polowych i szklarniowych nad możliwością zwalczania kukurydzianej stonki korzeniowej (Diabrotica virgifera Le Conte), podatnością wybranych odmian na zasiedlenie przez kukurydzianą stonkę korzeniową (Diabrotica virgifera Le Conte), wybranymi elementami jego biologii oraz zmianami w liczebności.

Etapy III i IV: 2013 r. i 2014 r.

Prowadzenie dalszych badań polowych i szklarniowych nad występowaniem, biologią, szkodliwością i zwalczaniem kukurydzianej stonki korzeniowej (Diabrotica virgifera Le Conte).

Etap V - 2015 r.

Opracowanie kompleksowego programu ograniczania liczebności i szkodliwości kukurydzianej stonki korzeniowej (Diabrotica virgifera Le Conte) na podstawie uzyskanych wyników.

Odbiorcami wyników są Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin
i Nasiennictwa, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz producenci kukurydzy
i doradcy rolni.

 

« wstecz

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony

baner toplayer
Wesołych Świąt Wielkanocnych