Promowane podstrony

Treść strony

Zadanie 1.6. Upowszechnianie i wdrażanie wiedzy o integrowanej ochronie roślin.

Kierownik zadania: dr inż. Paweł Olejarski

Komórka organizacyjna Instytutu realizująca zadanie:

Zakład Transferu Wiedzy i Innowacji.

Celem zadania jest upowszechnienie wiedzy o integrowanej ochronie roślin zgodnie z najważniejszymi aktami prawa krajowego i międzynarodowego oraz wdrożenie jej do praktyki rolniczej przez producentów rolnych, doradców oraz inspektorów ochrony roślin i nasiennictwa.

Obecnie rolnik, ogrodnik lub sadownik jest zobowiązany zadbać nie tylko o wielkość plonu, ale również o jego jakość i przydatność do spożycia dla konsumenta. W ostatnim okresie szczególną uwagę zwraca się na zachowanie i ochronę naturalnych walorów środowiska rolniczego, upatrując w tych działaniach ratunek dla życia biologicznego.

Intencją jest, aby mieszkańcy obszarów wiejskich zaangażowani w produkcję żywności pochodzenia roślinnego na etapie pierwotnym świadomie i dobrowolnie przestrzegali ustalonego standardu dobrej praktyki ochrony roślin w poczuciu odpowiedzialności i solidarności z farmerami w innych państwach. Jak dotychczas najlepszym narzędziem edukacji są bezpośrednie spotkania ze specjalistami na szkoleniach, w trakcie których jest okazja do dyskusji na wszystkie nurtujące rolników problemy. Niezbędnym uzupełnieniem szkoleń jest literatura fachowa kolportowana w postaci podręczników, broszur popularno-naukowych i upowszechnieniowych oraz ulotek. Wraz z rozwojem sieci internetowej pojawia się możliwość przekazywania sprawdzonej, rzetelniej wyczerpującej informacji do wszystkich zainteresowanych. Wymienione formy przekazywania wiedzy doskonale się uzupełniają i pozwalają na wyrównywanie różnic w poziomie edukacji pomiędzy regionami, państwami i kontynentami.

Harmonogram realizacji zadania

Etap I – V: 2011 r. –  2015 r.

W ramach zadania będą organizowane minimum trzy ogólnokrajowe konferencje i szkolenia na tematy poświęcone aktualnym problemom dotyczącym integrowanej ochrony roślin. Dodatkowo wydawane będą materiały szkoleniowe.
Przy ustalaniu szczegółowej tematyki tych spotkań będą brane pod uwagę takie kryteria jak:

  1. upowszechnianie i wdrażanie zasad dobrej praktyki ochrony roślin i integrowanej technologii produkcji roślinnej ze szczególnym uwzględnieniem integrowanej ochrony roślin;
  2. zmiany w przepisach fitosanitarnych w Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Europejskiej oraz na świecie;
  3. nowe gatunki agrofagów kwarantannowych i niekwarantannowych;
  4. nowe środki i metody ochrony roślin przydatne w różnych systemach produkcji, głównie integrowanej lub ekologicznej.

Odbiorcami wyników są producenci i doradcy rolni oraz inspektorzy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

 

« wstecz

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony

baner toplayer
Wesołych Świąt Wielkanocnych