Promowane podstrony

Treść strony

Zadanie 1.4. Adaptacja do polskich warunków i upowszechnianie systemów wspomagających decyzje o ochronie roślin.

Kierownik zadania: dr Anna Tratwal

Komórki organizacyjne Instytutu realizujące zadanie:

  1. Zakład Metod Prognozowania Agrofagów i Ekonomiki Ochrony Roślin;

  2. Zakład Mikologii;

  3. Terenowa Stacja Doświadczalna Instytutu w Rzeszowie.

W ramach realizacji zadania przewiduje się współpracę Instytutu
z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytutem Badawczym w Puławach.

Jednym z istotnych elementów integrowanej ochrony roślin jest wsparcie decyzji
o wykonaniu zabiegu ochrony roślin i wskazanie programów określających optymalne terminy zastosowania środków ochrony roślin. Programy takie umożliwiają ograniczenie liczby zabiegów przy jednoczesnym zabezpieczeniu skutecznej ochrony roślin uprawnych, co przyczyni się do ochrony konsumentów, środowiska naturalnego oraz do podniesienia poziomu ochrony roślin w Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku ze zmianą koncepcji zwalczania agrofagów i tym samym odejście
od dawnych systemów ochrony roślin według „kalendarza” w kierunku ograniczenia zużycia środków ochrony roślin, istnieje potrzeba wdrażania i upowszechniania systemów wspomagania decyzji - Decision Support System (DSS), które są ważnym elementem programów integrowanej ochrony roślin.

Wdrażanie i upowszechnianie systemów wspomagania decyzji wymaga,
w odniesieniu do niektórych systemów, automatycznych stacji meteorologicznych
na danym terenie. Systemy takie funkcjonują dzięki bezpośredniemu, automatycznemu przekazowi danych meteorologicznych do programu. Przykładem takim jest system do sygnalizacji Phytophthora infestans - sprawcy zarazy ziemniaka. Istnieją również systemy sygnalizacji zwalczania agrofagów opracowane na podstawie algorytmów matematycznych, które nie wymagają automatycznego przekazywania danych meteorologicznych bezpośrednio do programu. Przykładem takich systemów do których wpisuje się dane meteorologiczne manualnie, na przykład. liczbę dni z opadami powyżej 1 mm, są w szczególności Epipre, MetPole, Kentucky Decision Guide czy Plant Protection.

Harmonogram realizacji zadania

 1. zaraza ziemniaka

Etap I – V: 2011 r. – 2015 r.

Systematyczne wprowadzanie systemu NegFry w miejscowościach,
w których zostanie zakupiona i zainstalowana automatyczna stacja meteorologiczna.

 2. choroby zbóż pochodzenia grzybowego

Etap I i II: 2011 r. i 2012 r.

Przeprowadzenie doświadczeń polowych w celu wdrożenia do praktyki programu - Plant Protection do ochrony pszenicy ozimej i jarej oraz programów Epipre, MetPole, Kentucky Decision Guide do ochrony jęczmienia ozimego przed najważniejszymi chorobami.

Etap III - 2013 r.

Wdrożenie do praktyki programu - Plant Protection w celu ochrony pszenicy ozimej i jarej oraz prowadzenie doświadczeń polowych w celu wdrożenia jednego, najskuteczniejszego systemu wspomagania decyzji do ochrony jęczmienia ozimego przed najważniejszymi chorobami, spośród badanych programów Epipre, MetPole, Kentucky Decision Guide.

Etap IV - 2015 r.

Wprowadzenie programu - Plant Protection do ochrony pszenicy ozimej
i jarej oraz jednego, najskuteczniejszego systemu wspomagania decyzji do ochrony jęczmienia ozimego przed najważniejszymi chorobami, spośród badanych programów Epipre, MetPole, Kentucky Decision Guide.

 3. szkodniki owadzie roślin rolniczych

Etap I - 2011 r.

Opracowanie programu komputerowego do prognozowania krótkoterminowego rolnic.

Etap II - 2012 r.

Wdrożenie do praktyki opracowanego programu komputerowego do prognozowania krótkoterminowego rolnic.

Etap III - 2013 r.

Udostępnienie na stronie internetowej administrowanej przez Instytut programu komputerowego do prognozowania krótkoterminowego rolnic oraz współpraca
z informatykiem w celu opracowania programu komputerowego do prognozowania krótkoterminowego skrzypionek.

Etap IV - 2014 r.

Udostępnienie na stronie internetowej administrowanej przez Instytut programu komputerowego do prognozowania krótkoterminowego rolnic oraz wdrożenie do praktyki opracowanego programu komputerowego do prognozowania krótkoterminowego skrzypionek.

Etap V - 2015 r.

Upowszechnianie m. in. przez stronię internetową administrowaną przez Instytut wdrożonych do praktyki opracowanych programów komputerowych do prognozowania krótkoterminowego rolnic i skrzypionek.

Nadrzędnym celem zadania jest dostarczenie rolnikom i doradcom rolnym możliwości korzystania z funkcjonalnych systemów wspomagania decyzji. Systemy wspomagania decyzji oraz programy komputerowe do prognozowania krótkoterminowego szkodników owadzich roślin rolniczych są udostępniane na stronie internetowej Instytutu, przez artykuły w czasopismach popularno-naukowych, a także są prezentowane na konferencjach naukowych. Systemy te są użytkowane przez pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz producentów rolnych. Są one niezbędnym narzędziem w realizowaniu zasad dobrej praktyki ochrony roślin i integrowanej ochrony roślin, która zakłada stosowanie środka ochrony roślin w optymalnym terminie. Odbiorcami wyników jest również Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Ministerstwo Rolnictwa
i Rozwoju Wsi.

 

« wstecz

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony