Promowane podstrony

Treść strony

  • Projekty krajowe

         

  • Znaki

         

Projekty aktualnie realizowane w Instytucie Ochrony Roślin – PIB na rzecz rolnictwa ekologicznego finansowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

 

  Na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nr DEJ.re 765.20.2024 z dnia 04 kwietnia 2024r. wydanej na podstawie § 8 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 2 i ust. 10 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2015 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. poz. 1170, z późn. zm.) przyznano finasowanie na rzecz realizacji badań „Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania dotyczące podnoszenia efektywności w zakresie doskonalenia agrotechniki roślin oleistych uprawianych w rolnictwie ekologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem metod ochrony roślin”.  

Kierownik: Prof. dr hab. Jolanta Kowalska, Zakład Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska, Instytut Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu

Zadanie: „Doskonalenie wykorzystania biologicznych i naturalnych środków produkcji w celu zapewnienia zdrowotności i ochrony rzepaku ozimego

Cel zadania:  Ocena efektywności wykorzystania grzybów owadobójczych oraz produktów pochodzenia naturalnego do ograniczenia strat w plonie rzepaku ozimego.

Przyznana kwota 179 080 zł

Krótki opis: Na powierzchni ekologicznej w roku 2023 wysiano dwie odmiany rzepaku ozimego (jedna populacyjna i jedna mieszańcowa – Graf i Harry), które wysiano w dwóch różnych rozstawach. Wprowadzono kombinację doświadczalną dotyczącą mikrobiologicznego zaprawiania ziarna, wykonano zabiegi odchwaszczające – brona, pielnik oraz zabiegi odżywające rośliny (m.in. preparaty mikrobiologiczne). Zabiegi pielęgnacyjne i ochronne będą kontynuowane wraz z dostarczeniem roślinom azotu (poprzez aplikację płynnych nawozów organicznych) lub/i mikroelementów oraz aminokwasów. W zależności od potrzeb stosowane będą inne produkty mikrobiologiczne i naturalne w celu ograniczenia szkodników i patogenów (oparte na grzybach owadobójczych, bakterii B. subtilis oraz krzemie, azadyrachtynie i substancjach podstawowych). W trakcie wegetacji oceniane będzie występowanie mszyc oraz uszkodzenia spowodowane przez chowacze (podstawa pędu i łuszczyny) i pryszczarki (łuszczyny) oraz wielkość plonu. W ramach zadania uwzględniono wpływ zielonej infrastruktury (4.  letni pas kwietny) znajdującej się w bliskości pola rzepaku ozimego. Oprócz badań w PSD Winna Góra IOR-PIB (woj. wielkopolskie) projekt będzie kontynuowany w prywatnych gospodarstwach ekologicznych (woj. świętokrzyskie i kujawsko-pomorskie), gdzie na powierzchniach demonstracyjnych realizowane są działania w ramach operacji „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”

Sprawozdanie merytoryczne z wykonanych badań zostanie zamieszczone na stronie www.ior.poznan.pl w dniu 15. 11.2024r. i będzie udostępnione bezpłatnie.

 

• „Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie identyfikacji metod ochrony, dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym, przed chorobami grzybowymi i szkodnikami w uprawie roślin rolniczych oraz opracowanie przewodnika wraz z wytycznymi w tym zakresie”

Kierownik: prof. dr hab. Bożena Łozowicka, Terenowa Stacja Doświadczalna w Białymstoku,  Instytut Ochrony Roślin – PIB

Podzadanie "Innowacyjne badania w zakresie identyfikacji metod ochrony pszenicy przed chorobami grzybowymi, dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym z wykorzystaniem substancji podstawowych, wspomaganych ozonowaniem materiału siewnego”

Cel projektu: identyfikacja i opracowanie metod ochrony pszenicy, dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym (octu winnego, chlorowodorku chitozanu i nasion gorczycy w proszku), stosowanych oddzielnie, łącznie oraz w kombinacji z ozonowaniem materiału siewnego, w zwalczaniu chorób grzybowych, poprawie parametrów jakościowych i żywieniowych plonu oraz redukcji poziomu mykotoksyn w ziarnie.

Wartość dofinansowania/całkowity koszt projektu: 238 825,30 zł

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony