Promowane podstrony

Treść strony

  •  „Opracowanie innowacyjnych środków wspomagających uprawę i ochronę roślin przy jednoczesnej poprawie ich zdrowotności i jakości gleb poprzez wykonanie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych”

     

    w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego Oś priorytetowa nr 1 „Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie” Działanie nr 1.1 „Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw wraz z przygotowaniem do wdrożenia w działalności gospodarczej”

    Nazwa programu: Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014–2020
    Okres realizacji: 17.10. 2018 r.–31.10. 2021 r.
    Numer umowy: RPZP.01.01.00-32-0017/18

    Celem projektu było opracowanie innowacyjnych produktów o charakterze nawozowo-ochronnym z przeznaczeniami do upraw ogrodniczych i rolniczych wraz z oceną ich przydatności rolniczej i instrukcją ich optymalnego stosowania.  Prototypy innowacyjnych produktów nawozowo-ochronnych w formulacji płynnej oraz stałej  zostały dostarczone przez Lidera projektu.

    W ramach prac badawczych realizowanych przez IOR-PIB w Poznaniu w zróżnicowanych warunkach doświadczalnych oraz w wybranych uprawach roślin rolniczych (ziemniak, rzepak, pszenica jara i ozima) wytypowano prototypy dla których opracowano rekomendacje dotyczące ich stosowania i wdrożenia do praktyki.  

    Do prac wdrożeniowych rekomendowane są prototypy  E/1/2/9, E/1/2/45 oraz E/1/2/46 stosowane w postaci płynnej w stężeniu cieczy roboczej 0,5%. Obiecujące wyniki otrzymano także dla prototypu E/1/2/11, który może być stosowany w stężeniu 1%. Prototypy zostały ocenione pod kątem ograniczania symptomów chorób  i stwarzania warunków niekorzystnych dla rozwoju głównych patogenów roślin rolniczych oraz ograniczenie żerowania szkodników. Oceniono także ryzyko wystąpienia fitotoksyczności.

    Przy średniej presji patogenów efektywnie mogą być ograniczane symptomy chorób zbóż, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, łamliwość podstawy źdźbła, septorioza paskowana liści, mączniak prawdziwy. W przypadku rzepaku stwierdzono pewną skuteczność w ograniczaniu czerni krzyżowych. W przypadku ziemniaka skutecznością ograniczania alternariozy i zarazy ziemniaka charakteryzowały się prototypy  E/1/2/46 oraz  E/1/2/11 i mogą one przyczynić się do opóźnienia wystąpienia symptomów tych chorób. 

    Nie stwierdzono znaczącego ograniczania żerowania szkodników ani wpływu na ich biologię.

    Prototypy wykazały bardzo zadawalający efekt w przypadku zastosowani ich do ograniczania ślimaków nagich. Potwierdzono deterentne działanie E/1/2/44 w stężeniu 1,5% i  E/1/2/9 w stężeniu 2%.  Wytypowane prototypy mogą odstraszać ślimaki i ograniczać ich żerowanie na roślinach. Wykonanie opryskiwania roślin cieczami z E/1/2/44 w stężeniu 1,5% lub E/1/2/9 w stężeniu 2% znacząco ogranicza także uszkodzenia roślin powodowane przez żerujące ślimaki. Najwyższą śmiertelność ślimaków uzyskano dla E1/2/44 w stężeniu 1,5%.   

    Reasumując: najbardziej wszechstronne zastosowanie ochronne wykazano dla prototypu E/1/2/9 i dla E/1/2/4

     

     

« wstecz

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony