Promowane podstrony

Treść strony

  • Polowa Stacja Doświadczalna w Winnej Górze

Polowa Stacja Doświadczalna Instytutu Ochrony RoślinPaństwowego Instytutu Badawczego (PSD) znajduje się na terenie wsi Winna Góra, we wschodniej części powiatu i gminy Środa Wielkopolska. Powstała w miejsce Pracowni Doświadczalnictwa Polowego IOR w 2005 r., a następnie włączono ją w struktury Zakładu Badania Środków Ochrony Roślin IOR w Poznaniu (obecnie: Centrum Badań Rejestracyjnych Agrochemikaliów).

Polowa Stacja Doświadczalna w Winnej Górze dysponuje polami o łącznej powierzchni 97,51 hektarów. Wykonywane są tu badania przedrejestracyjne, porejestracyjne i komercyjne środków ochrony roślin, zarówno w uprawach rolniczych, jak i częściowo w sadowniczych i ogrodniczych. Badania obejmują: ocenę skuteczności zwalczania chorób, szkodników, chwastów, działania regulatorów wzrostu, fitotoksyczności działania środków na rośliny uprawne, laboratoryjną analizę plonu. Badania zlecane są zarówno przez firmy zewnętrzne, jak i przez inne zakłady IOR – PIB.

Zaplecze techniczne PSD w Winnej Górze pozwala na prowadzenie doświadczeń w pełnym zakresie: od wyboru stanowiska, przez określenie parametrów siewu, nawożenia, wykonanie specjalistycznych zabiegów opryskiwania, zbiór, pobranie prób do analiz, po wykonanie analiz jakościowych i ilościowych plonu.

W laboratorium znajduje się nowoczesny sprzęt, m.in. analizator firmy FOSS, przeznaczony do wykonywania pełnej analizy jakościowej prób oraz maszyna do oznaczania liczby opadania, która umożliwia ustalenie, czy badana partia pszenicy lub żyta spełnia określone normy.

W pracy na polach wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt: sześć ciągników o mocy od 40 do 160 KM, dostosowany do nich sprzęt agrotechniczny – pługi, agregaty uprawowe, siewniki. Na wyposażeniu PSD Winna Góra znajduje się siewnik do siewu precyzyjnego i samojezdna nawoziarka. Zbiór zapewniają dwa kombajny poletkowe.

W 2018 roku podjęto decyzję o zakupie deszczowni, która zapewni jeszcze lepsze warunki dla przeprowadzania badań.

Polowa Stacja Doświadczalna, jako jedna z nielicznych w Polsce, posiada profesjonalne stanowisko do mycia opryskiwaczy, działające w systemie zamkniętym – Biobed.

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony