Promowane podstrony

Treść strony

Nowy, groźny szkodnik w uprawie buraka cukrowego w Polsce

Skośnik buraczak [Scrobipalpa ocellatella (Boyd, 1858)] został wykryty na kilku stanowiskach na Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce we wrześniu i październiku 2019 roku. Uszkodzenia buraków na Dolnym Śląsku były bardzo duże, większość roślin nosiła widoczne ślady wtórnych infekcji i na każdej roślinie żerowało przynajmniej kilka larw. W Wielkopolsce, w Winnej Górze, ok. 15% roślin buraka cukrowego zasiedlonych było przez szkodnika, jednak w znacznie mniejszym nasileniu niż miało to miejsce w południowo-zachodniej części kraju. Gąsienice można dostrzec mocno odginając lub wyłamując najmłodsze liście buraka. Ukrywają się one też często w niewielkich tunelach zbudowanych z przędzy, najczęściej u podstawy blaszki liściowej, niekiedy zawijają też jej brzegi.

Na porażonych polach zebrano próby zainfekowanych roślin. W warunkach laboratoryjnych wyhodowano osobniki dorosłe szkodnika. Wykonano również dokumentację fotograficzną.

Skośnik buraczak jest obecnie jednym z najważniejszych szkodników buraka cukrowego w Europie zachodniej i południowej, Afryce północnej, na Bliskim Wschodzie oraz w niektórych krajach azjatyckich (Pakistan, Syria, Chiny, Irak i Iran). Gąsienice skośnika buraczaka powodują straty ilościowe i jakościowe w plonie korzeni pod koniec okresu wegetacji. Infekcje wtórne są przyczyną zmniejszenia zawartości cukru, często o ponad 50% w korzeniach. Zainfekowane korzenie mają również wyższą zawartość glukozy, potasu i sodu niż rośliny niezainfekowane. Zasiedlone korzenie praktycznie nie nadają się do przechowywania, gdyż w pryzmach infekcje wciąż postępują, a nawet się nasilają.

 

Tekst i zdjęcia: dr inż. Tomasz Klejdysz

 

  • Fot.1
  • Fot.2
  • Fot.3
  • Fot.4
  • Fot.5
  • Fot.6

« wstecz

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony