Dane kontaktowe
60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20
tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301
e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl
W dniu 18 czerwca br. Instytut Ochrony Roślin – PIB zorganizował szkolenie w formie zdalnej poświęcone różnym zagadnieniom ochrony roślin, dedykowane doradcom rolniczym pracującym w ośrodkach doradztwa rolniczego w całym kraju. Spotkanie zostało sfinansowane ze środków budżetu państwa w ramach dotacji celowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rok 2024, zadania 3.1. pn. „Prowadzenie działalności upowszechnieniowej, prowadzenie współpracy i wymiana wiedzy z praktyką w ramach systemu AKIS”.
Uczestników wydarzenia powitał kierownik zadania dr hab. Roman Krawczyk, p.o. kierownika Zakładu Herbologii i Techniki Ochrony Roślin, który przybliżył słuchaczom program spotkania. Pierwszy wykład, dotyczący narzędzi informatycznych wspierających ochronę roślin w rolnictwie ekologicznym, poprowadziła prof. dr hab. Jolanta Kowalska, kierownik Zakładu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska. Podczas omawiania zagadnienia zaprezentowała wyszukiwarki środków ochrony roślin i substancji podstawowych w rolnictwie ekologicznym, które opracowane zostały przez nasz Instytut, a także aplikacje i materiały związane z tą tematyką udostępniane przez MRiRW, PIORiN i inne instytucje. W kolejnej części szkolenia prof. dr hab. Danuta Sosnowska, kierownik Zakładu Metod Biologicznych, opowiedziała o mikrobiologicznych środkach ochrony roślin w integrowanej ochronie roślin upraw polowych – zarówno o preparatach już dostępnych na rynku, jak i perspektywach wykorzystania mikroorganizmów w przyszłości. Ostatnim omawianym zagadnieniem był prawidłowy monitoring i sygnalizacja agrofagów oraz zastosowanie systemów doradczych, będących podstawowym wymogiem integrowanej ochrony, które omówiła dr hab. Anna Tratwal, prof. IOR – PIB, kierownik Zakładu Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów. Pani profesor szczególnie zachęcała do korzystania z Platformy Sygnalizacji Agrofagów prowadzonej przez Instytut Ochrony Roślin – PIB. Po każdym z wykładów prelegenci odpowiadali na pytania zadawane przez uczestników spotkania.
W wydarzeniu uczestniczyli doradcy rolniczy z wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, którzy bardzo pozytywnie odebrali szkolenie. Z pewnością nabyta i ugruntowana wiedza zostanie przez nich wykorzystana w praktyce i przekazana producentom rolnym.
Kolejne webinaria w ramach dotacji celowej MRiRW, zadania 3.1. odbędą się w październiku. Już teraz serdecznie zapraszamy doradców rolniczych do uczestnictwa w nich.
60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20
tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301
e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl