Dane kontaktowe
60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20
tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301
e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl
W dniu 24 października br. w Instytucie odbyło się webinarium dla doradców rolniczych, którego tematem była poprawna identyfikacja chwastów, chorób i szkodników.
Webinarium było ostatnim z trzech zaplanowanych do realizacji w 2023 r. w ramach dotacji celowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zadania 1.12 pn. Prowadzenie działalności upowszechnieniowej, prowadzenie współpracy i wymiana wiedzy z praktyką w ramach systemu AKIS.
Wydarzenie poprowadził kierownik zadania dr hab. Roman Krawczyk, p.o. kierownika Zakładu Herbologii i Techniki Ochrony Roślin, który również był autorem pierwszego wystąpienia, dotyczącego najważniejszych gatunków chwastów występujących w uprawach rolniczych, ich biologii i rozpoznawania. Następnie, po krótkiej przerwie, dr hab. Renata Dobosz z Zakładu Entomologii i Agrofagów Zwierzęcych omówiła gatunki, monitoring i zagrożenia ze strony nicieni pasożytujących na roślinach rolniczych. Kolejne wystąpienie poświęcone było identyfikacji sprawców najważniejszych chorób grzybowych, a zaprezentowała je dr inż. Sylwia Stępniewska-Jarosz z Kliniki Chorób Roślin i Banku Patogenów. Spotkanie zakończyła prezentacja dra Wojciecha Kubasika z Zakładu Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów, dotycząca identyfikacji szkodników roślin rolniczych. Po każdym z wykładów prelegenci odpowiadali na pytania lub odnosili się do komentarzy uczestników spotkania, które pojawiały się na czacie.
W wydarzeniu uczestniczyła bardzo liczna grupa doradców rolniczych pracujących w ośrodkach doradztwa rolniczego w całej Polsce. Sądząc po pozytywnych komentarzach na czacie oraz przyznanej przez 95% uczestników doskonałej ocenie, szkolenie spełniło oczekiwania słuchaczy i wzbogaciło wiedzę doradców o zagadnienia identyfikacji agrofagów, tak ważne w ich codziennej pracy.
Na zakończenie dr hab. Roman Krawczyk podziękował słuchaczom i prelegentom oraz zapowiedział przygotowanie ankiety, która wskaże zapotrzebowanie tematyczne na szkolenia w następnym roku.
Mamy nadzieję, że z pomocą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi będziemy mogli kontynuować rozpowszechnianie wiedzy posiadanej przez pracowników naukowych Instytutu wśród praktyków rolnictwa również w kolejnych latach.
60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20
tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301
e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl