Promowane podstrony

Treść strony

Szkolenie dotyczące monitoringu agrofagów - podsumowanie

 

W dniu 8 listopada br. Instytut Ochrony Roślin – PIB zorganizował szkolenie, którego tematem było „Znaczenie monitoringu agrofagów w integrowanej ochronie roślin w kontekście pojawu nowych gatunków szkodliwych”.

Wydarzenie odbyło się w formie zdalnej, dzięki czemu mogło w nim uczestniczyć aż 839 osób – musimy przyznać, że jest nam niezmiernie miło, że szkolenie spotkało się z tak dużym zainteresowaniem. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki dofinansowaniu budżetu państwa, w ramach dotacji celowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rok 2022, obszar 1. pn. „Ochrona roślin oraz ograniczanie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i stosowaniem środków ochrony roślin”.

Uczestników wydarzenia powitał dyrektor Instytutu, dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR – PIB, który podkreślił dużą rolę monitoringu agrofagów w integrowanej ochronie roślin, zachęcił uczestników do aktywnego udziału w szkoleniu oraz zaprosił do udziału w Konferencji Ochrony Roślin – 63. Sesji Naukowej IOR – PIB.

   

 

Całe szkolenie poprowadził profesor Instytutu, dr hab. Paweł Bereś - kierownik Terenowej Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Rzeszowie. Webinarium zostało podzielone na dwie części. W pierwszej, profesor Bereś przedstawił techniki monitoringu agrofagów jako kluczowy element ochrony roślin, a po przerwie omówił wpływ zmian klimatycznych na występowanie szkodników. Oba wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy szkolenia dopytywali o możliwości zastosowania technik monitoringu w różnych uprawach, byli zainteresowani aplikacjami informującymi o zagrożeniach ze strony agrofagów, jak również zastanawiali się, czy w razie przedostania się na teren Polski organizmów kwarantannowych będą mieli dostępne środki do ich zwalczania. Uczestnicy w komentarzach i ankiecie dziękowali za niezwykle interesujące, bardzo wartościowe merytorycznie wystąpienia i za cenną umiejętność przekazywania, w tak przystępny i ciekawy sposób wyników badań naukowych dla praktyków. Jesteśmy przekonani, że przeprowadzone szkolenie wzbogaciło uczestników spotkania o nową, aktualną wiedzę z zakresu monitoringu agrofagów. W najbliższych dniach uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe zawierające treści omawiane podczas wykładów, jak również zaświadczenia udziału w szkoleniu.

   

Szkolenie miało ogólnopolski zasięg. W webinarium wzięli udział pracownicy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Centrum Doradztwa Rolniczego, wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych i instytutów naukowo-badawczych. Bardzo ucieszyła nas również obecność nauczycieli 15 szkół średnich o profilu rolniczym oraz również 15 uczelni wyższych, producentów rolnych, hodowców i przedstawicieli firm związanych z ochroną roślin.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dzięki któremu mogliśmy zorganizować szkolenie, uczestnikom za ich liczną i aktywną obecność na spotkaniu oraz prof. IOR – PIB, dr. hab. Pawłowi Beresiowi za wspaniałe wystąpienia i opracowanie materiałów szkoleniowych.

Jeszcze w tym roku organizujemy kolejne szkolenie, o którym poinformujemy już w najbliższych dniach.

Serdecznie zapraszamy!

« wstecz

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony