Promowane podstrony

Treść strony

Zakończenie szkoleń „Integrowana ochrona roślin” dla doradców rolniczych

Dnia 27 października 2021 r. pracownicy Instytutu Ochrony Roślin – PIB zakończyli 2-letni cykl szkoleń w zakresie integrowanej ochrony roślin skierowanych do doradców rolniczych z całej Polski.

Szkolenia zostały zrealizowane na zlecenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla poddziałania 2.3 „Wsparcie dla szkolenia doradców” w ramach działania „Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem rolnym i usługi z zakresu zastępstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020” w zakresie Integrowana Ochrona Roślin.

Instytut Ochrony Roślin – PIB wraz z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB oraz Instytutem Ogrodnictwa – PIB utworzyli konsorcjum, którego liderem było Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu, i jego pracownicy koordynowali działania partnerów.

Przed realizacją operacji naukowcy instytucji należących do konsorcjum przygotowali drukowane materiały szkoleniowe pt. „Integrowana ochrona roślin”. W tworzeniu broszury wzięło udział dwóch pracowników naukowych IOR – PIB: prof. dr hab. Danuta Sosnowska (Zakład Metod Biologicznych IOR – PIB w Poznaniu) oraz dr hab. Paweł K. Bereś, prof. IOR – PIB (kierownik Terenowej Stacji Doświadczalnej IOR – PIB w Rzeszowie).

W sumie we wszystkich szkoleniach operacji wzięło udział ponad 400 doradców z całej Polski. Każda z grup szkoleniowych liczyła około 24 doradców, a podczas zajęć praktycznych były to dwa zespoły po 12 osób.

Szkolenia odbywały się w trzech lokalizacjach. 29 września br. zakończyły się szkolenia w Radomiu i Puławach, podczas których zajęcia prowadził dr hab. Paweł Bereś, prof. IOR – PIB – kierownik Terenowej Stacji Doświadczalnej IOR – PIB w Rzeszowie. Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem tych szkoleń, które koordynował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB na stronie http://www.iung.pl/2021/10/05/szkolenia-z-integrowanej-ochrony-roslin-koniec-operacji/

Szkolenia w Poznaniu (łącznie 8 grup) kończyły całą operację szkoleniową, a ich koordynatorem było Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Poznaniu. Program szkolenia każdej grupy obejmował 6 dni (48 godz.) – 3-dwudniowe zjazdy, które odbywały się w sezonach: wiosennym, letnim i jesiennym. Kurs rozpoczynał dzień wykładów, który w lokalizacji poznańskiej odbywał się w Centrum Kongresowym Hotelu IOR. Część referatowa była bardzo bogata merytorycznie, a podczas niej zostały omówione najważniejsze patogeny i szkodniki roślin rolniczych, regulacja zachwaszczenia oraz narzędzia wspomagające decyzję o przeprowadzeniu zabiegu ochrony roślin. Należy podkreślić, że aż 5 dni szkolenia zostało przeznaczonych na zajęcia praktyczne: diagnostykę polową oraz laboratoryjną chorób i szkodników roślin rolniczych, rozpoznawanie chwastów oraz technikę ochrony roślin. Zdecydowana większość tych zajęć została zrealizowana w Polowej Stacji Doświadczalnej IOR – PIB w Winnej Górze, a zajęcia laboratoryjne również w laboratoriach Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu. Doradcy podczas szkoleń mogli skorzystać z porad pracowników IOR – PIB.

Bardzo wysoki poziom szkoleń, potwierdzony w ankietach uczestników, zawdzięczamy ekspertom IOR – PIB, którzy przygotowali i poprowadzili dziesiątki godzin wykładów i zajęć praktycznych dla uczestników. Było to niezwykle trudne przedsięwzięcie, gdyż na co dzień osoby te realizują prace naukowe, projekty, a także kierują zarządzanymi przez siebie jednostkami. Zaangażowani w realizację szkoleń byli:

  • prof. dr hab. Marek Korbas – kierownik Zakładu Mykologii IOR – PIB w Poznaniu (wykłady i zajęcia dotyczące chorób roślin rolniczych),
  • dr hab. Paweł Bereś, prof. IOR – PIB – kierownik Terenowej Stacji Doświadczalnej IOR – PIB w Rzeszowie (wykłady i zajęcia dotyczące chorób roślin rolniczych w Radomiu i Puławach),
  • dr Jakub Danielewicz – Zakład Mykologii IOR – PIB w Poznaniu (zajęcia dotyczące chorób roślin rolniczych),
  • dr Wojciech Kubasik – Zakład Sygnalizacji i Monitorowania Agrofagów IOR – PIB w Poznaniu (wykłady i zajęcia dotyczące szkodników roślin rolniczych),
  • dr Przemysław Strażyński – Zakład Entomologii i Agrofagów Zwierzęcych (wykłady i zajęcia dotyczące szkodników roślin rolniczych),
  • dr hab. Roman Krawczyk – Zakład Herbologii i Techniki Ochrony Roślin IOR – PIB w Poznaniu (wykłady i zajęcia z diagnostyki chwastów i techniki ochrony roślin),
  • dr Przemysław Kardasz – kierownik Polowej Stacji Doświadczalnej IOR – PIB w Winnej Górze (zajęcia z diagnostyki chwastów i techniki ochrony roślin),
  • dr hab. Anna Tratwal, prof. IOR – PIB – kierownik Zakładu Sygnalizacji i Monitorowania Agrofagów IOR – PIB w Poznaniu (wykłady dotyczące wspomagania decyzji w ochronie roślin),
  • dr Marcin Baran – Zakład Sygnalizacji i Monitorowania Agrofagów IOR – PIB w Poznaniu (wykłady dotyczące wspomagania decyzji w ochronie roślin).

Serdecznie dziękujemy im za zaangażowanie w tę operację, przygotowanie ciekawych wykładów, zajęć laboratoryjnych, pracę nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych, dyspozycyjność i ogromną pomoc w organizacji.

Specjalne podziękowania kierujemy również dla koordynatorów: pani Anny Karwat z CDR Oddział w Radomiu oraz pani Danuty Nowak i pana Mariana Pikosza z CDR Oddział w Poznaniu za koordynowanie działań i organizację. Będziemy miło wspominać tę współpracę i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy realizować wspólne projekty.

Musimy przyznać i mocno zaakcentować fakt, że wszyscy bardzo cieszymy się, że pomimo wielu przeszkód związanych przede wszystkim z sytuacją epidemiologiczną w kraju, kilkakrotnej zmianie terminów, udało nam się bezpiecznie zrealizować założone plany.

Jesteśmy pewni, że uczestnicy nabyli nie tylko wiedzę merytoryczną, ale przede wszystkim praktyczną z diagnostyki, monitorowania i zwalczania agrofagów zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin, z pewnością podniosło to ich kwalifikacje zawodowe. Spotkania te były również doskonałą okazją do wymiany poglądów, konfrontacji doświadczeń, dyskusji, a tym samym rozwiązania wielu problemów doradców.

  • Fot.1_Poznan
  • Fot.2_Pulawy
  • Fot.3_Winna Gora
  • Fot.4_Winna Gora
  • Fot.5_Winna Gora
  • Fot.6_Winna Gora
  • Fot.7_Pulawy
  • Fot.8_Pulawy
  • Fot.9_Winna Gora
  • Fot.10_Winna Gora
  • Fot.11_Winna Gora
  • Fot.12_Winna Gora

« wstecz

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony