Promowane podstrony

Treść strony

Szkolenie w zakresie integrowanej ochrony roślin – PODR Szepietowo

 W dniu 29 września br. Instytut Ochrony Roślin – PIB we współpracy z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie (PODR) zorganizował szkolenie pt. „Wybrane problemy integrowanej ochrony roślin uprawnych na terenie województwa podlaskiego”. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji zadania 1.11. Programu Wieloletniego IOR – PIB na lata 2016‒2020 finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne uczestnicy wzięli bezpośredni udział w spotkaniu lub za pośrednictwem transmisji online, z której bardzo licznie skorzystali producenci rolni.

 Szkolenie poprowadzili pracownicy Instytutu Ochrony Roślin – PIB z Poznania oraz z Terenowych Stacji Doświadczalnych: w Rzeszowie i w Białymstoku. Pierwszym prelegentem był dr Tomasz Kałuski, który zapoznał doradców i producentów rolnych ze szkodnikami oraz sprawcami chorób, które mogą w przyszłości zagrozić polskim uprawom. Przyswojenie tej wiedzy jest bardzo istotne, aby szybko sygnalizować pojawienie się ewentualnych nowych agrofagów i rozpocząć zwalczanie, zanim nastąpi ich ekspansja na terytorium Polski. Następnie wykłady wygłosili eksperci IOR ‒ PIB: dr hab. Roman Krawczyk, prof. dr hab. Marek Korbas i mgr Jakub Danielewicz z Poznania oraz dr hab. Paweł Bereś, prof. IOR ‒ PIB z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie. Wykłady poświęcone były przede wszystkim rozpoznawaniu ważniejszych gospodarczo chorób, szkodników oraz chwastów w uprawach zbóż (również kukurydzy) i rzepaku. Omówiono również stopnie porażenia, progi ekonomicznej szkodliwości i monitorowanie wybranych agrofagów oraz możliwości zapobiegania i zwalczania z uwzględnieniem zasad integrowanej ochrony roślin. Szczególną uwagę zwracano na problem odporności szkodników i chwastów na stosowane środki ochrony roślin oraz wpływ zmian klimatycznych na występowanie agrofagów. Wszyscy wykładowcy wspomnieli o Platformie Sygnalizacji Agrofagów (www.agrofagi.com.pl), którą mogą wykorzystywać do podejmowania decyzji o wykonywaniu zabiegów środkami ochrony roślin.

 Po części merytorycznej uczestnicy szkolenia udali się na zajęcia praktyczne na pola doświadczalne Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Popołudniowe szkolenie rozpoczął mgr inż. Rafał Konecki z Terenowej Stacji Doświadczalnej IOR ‒ PIB w Białymstoku, który zaprezentował uczestnikom niedawno uruchomiony aparat Johnsona służący do monitoringu nalotu mszyc. Urządzenie wzbudziło duże zainteresowanie, a wykładowca nie tylko opisał działanie aparatu, ale również pokazał zebrane próby i opowiedział o biologii i występowaniu mszyc. Następnie uczestnicy przeszli na pola z rzepakiem ozimym, gdzie wykładowcy IOR ‒ PIB przeprowadzili szkolenie z rozpoznawania chwastów, objawów chorób i uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki.

 Podczas szkolenia, po każdym wykładzie, wykładowcy udzielali odpowiedzi na pytania, natomiast całe zajęcia praktyczne polegały na dyskusji, wymianie poglądów, a przede wszystkim były doskonałą okazją do skonfrontowania wiedzy z praktyką.

 Wszyscy uczestnicy szkolenia (zarówno obecni na sali, jak i uczestniczący w spotkaniu zdanie) otrzymali materiały szkoleniowe, które zawierały streszczenia prezentowanych zagadnień oraz kontakt do wykładowców.

 Szkolenie z pewnością przysłużyło się upowszechnianiu aktualnych zasad integrowanej ochrony roślin, było miejscem dyskusji i wymiany doświadczeń, a także stworzyło możliwość udzielenia porad doradcom i producentom rolnym województwa podlaskiego.

 

  • Fot.1
  • Fot.2
  • Fot.3
  • Fot.4
  • Fot.5
  • Fot.6
  • Fot.7
  • Fot.8
  • Fot.9
  • Fot.10
  • Fot.12
  • Fot.13
  • Fot.14
  • Fot.15

« wstecz

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony