Promowane podstrony

Treść strony

Odbyło się spotkanie z podsekretarzem stanu MRiRW

Nowe możliwości z PROW 2014-2020

15 kwietnia br. rząd przyjął Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – „PROW 2014-2020”, który następnie został wysłany do Komisji Europejskiej. W życie wejdzie prawdopodobnie pod koniec roku. Cały budżet PROW 2014-2020 wynosi 13,513 mld euro, a środki krajowe stanowią w nim 36,37%, czyli 4,915 mld euro. Główny nacisk położono na inwestycje i podniesienie konkurencyjności polskiego rolnictwa oraz na ekologię.

W dniu 25 kwietnia br. w Instytucie Ochrony Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu gościła dr inż. Zofia Szalczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na zaproszenie Dyrektora Instytutu - prof. dr hab. Danuty Sosnowskiej wygłosiła wykład pt. „Wspieranie innowacyjności w rolnictwie w PROW 2014-2020”. Na spotkanie to licznie przybyli pracownicy Instytutu, a także przedstawiciele innych jednostek naukowych, Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i producenci związani bezpośrednio z działalnością rolniczą.

Minister Szalczyk w swoim wystąpieniu zachęcała do skorzystania z możliwości jakie otwierają się przed jednostkami naukowymi w najbliższych latach w związku z wejściem w życie PROW 2014-2020. „Dwa dokumenty, które wyznaczyły wsparcie unijne – powiedziała – to: „Krajowa strategia inteligentnej specjalizacji” realizująca priorytet „Strategia Europa 2020”, dział: biogospodarka rolno-spożywcza i środowiskowa (innowacyjne technologie, procesy i produkty sektora rolno-spożywczego; zdrowa żywność) oraz drugi dokument „Umowa partnerstwa 2014 -2020”, cel tematyczny nr 1. „Wspieranie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji” (polityki spójności: PO Inteligentny Rozwój 2014-2020, PO POWER, 17 RPO; wspólnej polityki rolnej i rybackiej). Minister Szalczyk przedstawiła sposoby wspierania innowacyjności mówiąc: „W PROW 2014-2020 innowacyjność będzie wspierana przez: dofinansowanie operacji wprowadzających innowacje do praktyki, upowszechnianie innowacji i kryteria wyboru operacji w ramach wybranych działań. Wśród ważnych działań PROW 2014-2020, które pozwolą zrealizować cel jakim jest „Innowacyjność w rolnictwie i na obszarach wiejskich” wymieniła transfer wiedzy i innowacji, usługi doradcze oraz współpracę.

Wykład dr Szalczyk nie pozostał bez echa wśród słuchaczy, którzy zadawali wiele pytań. Zdaniem prof. dr hab. Marek Mrówczyńskiego – kierownika Zakładu Entomologii IOR-PIB, pojawiająca się możliwość dofinansowania pewnych działań pozwoli na lepsze upowszechnienie najnowszych zdobyczy wiedzy wśród rolników, a także szerszego wprowadzenia do praktyki rolniczej zasad integrowanej ochrony roślin. Dr Ryszard Jaworski – Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zaznaczył, że następuje stopniowy powrót do dawnych, dobrych wzorów i możliwości prezentacji rolnikom najnowszych osiągnięć naukowych, dzięki gospodarstwom demonstracyjnym, sieci stacji meteo i niezbędnych środków na dokształcanie doradców. Menadżer i działacz samorządowy Pan Zbigniew Ajchler podkreślił gotowość aktywnego udziału i współpracy producentów rolnych z nauką oraz doradztwem. Będą oni chętnie i rzetelnie działali, oczywiście na uzgodnionych z nimi wcześniej warunkach. Dyrektor ds. naukowo-badawczych, prof. dr hab. Tadeusz Praczyk w swoim króciutkim wystąpieniu przedstawił jedno z planowanych przez IOR-PIB działań, możliwych do realizacji w ramach PROW 2014-2020 – „Organizacja Ośrodka Innowacji i Wdrożeń w Ochronie Roślin w Winnej Górze”. Jego misją byłoby upowszechnianie wiedzy w zakresie nowoczesnych metod ochrony roślin wśród rolników, doradców, uczniów i nauczycieli szkół rolniczych oraz pracowników PIORiN. Ten ciekawy projekt spotkał się z aprobatą uczestników spotkania.

A zatem warto już dzisiaj szukać możliwości, aby jesienią złożyć projekty, a po ich pozytywnym zaopiniowaniu przystąpić do ich realizacji.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« wstecz

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony