Dane kontaktowe
60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20
tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301
e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl
W środę 9 października 2024 r. w Instytucie Ochrony Roślin – PIB odbyło się szkolenie połączone z wyjazdem studyjnym pt. „Zielona Wiedza: Efektywny Transfer Informacji i Ochrony Roślin”. Wydarzenie było efektem współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i zorganizowano je w ramach Planu Operacyjnego Sieci na rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich – tytuł operacji: „Wymiana wiedzy i informacji w Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych”. Uczestnikami szkolenia byli doradcy rolniczy oraz producenci rolni zrzeszeni w Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych, do której należy nasz Instytut.
Wizyta w Instytucie Ochrony Roślin – PIB odbyła się w pierwszym dniu trwającego trzy dni wyjazdu. Uczestników wydarzeni powitali: jako przedstawicielka CDR – Bożena Krześniak, a także dyrektor Instytutu dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR – PIB, który przedstawił także główne kierunki działalności naszej jednostki oraz serdecznie zaprosił do odwiedzenia gospodarstwa demonstracyjnego w Polowej Stacji Doświadczalnej IOR – PIB w Winnej Górze.
Następnie pracownicy Instytutu omówili następujące zagadnienia: wpływ czynników klimatycznych na występowanie chorób (prof. dr hab. Marek Korbas), działania badawcze w kierunku wzmocnienia bioróżnorodności i wykorzystania naturalnych substancji (prof. dr hab. Jolanta Kowalska), zagrożenia ze strony agrofagów roślin rolniczych w nowoczesnych technologiach produkcji w świetle zmian klimatycznych (prof. dr hab. Anna Tratwal), agroekologiczne podstawy ochrony upraw rolniczych przed chwastami (dr hab. Roman Krawczyk). Dr inż. Sylwia Stępniewska-Jarosz przybliżyła uczestnikom działalność Kliniki Chorób Roślin i Banku Patogenów, a po wykładzie zaprosiła do zwiedzenia tej jednostki. Tam opowiedziała uczestnikom szkolenia o diagnostyce grzybów patogenicznych dla roślin, a dr Katarzyna Trzmiel zaprezentowała doświadczenia szklarniowe oraz diagnostykę wirusów roślin opartą o metody molekularne i serologiczne. Bardzo ciekawym punktem programu była również wizyta w Centrum Badań Organizmów Kwarantannowych, Inwazyjnych i Genetycznie Zmodyfikowanych, gdzie dr Magdalena Gawlak oprowadziła uczestników po Centrum i opowiedziała o jego działalności, a dr Elżbieta Gabała zaprezentowała możliwości mikroskopii elektronowej. Przypomnimy, że nasze Centrum jest unikalną w skali kraju i trzecią w Europie nowoczesną jednostką spełniającą najwyższe standardy bezpieczeństwa fitosanitarnego (SL3).
Spotkanie to było doskonałą okazją do przekazania wyników badań naukowych realizowanych w Instytucie do praktyki rolniczej oraz umożliwiło wiele ciekawych rozmów.
Bardzo dziękujemy uczestnikom za aktywne uczestnictwo w spotkaniu oraz pani Agnieszce Pardo z Centrum Doradztwa Rolniczego za przemiłą współpracę. Zawsze serdecznie zapraszamy!
60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20
tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301
e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl