Dane kontaktowe
60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20
tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301
e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl
W dniach 14–16 czerwca 2024 w graniczącej z Rzeszowem Boguchwale odbyły się V Krajowe Dni Pola, które w tym roku przebiegały pod hasłem „Nowoczesne rolnictwo”. Instytut Ochrony Roślin – PIB miał przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu. Jego głównym organizatorem był Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego (PODR) w Boguchwale. Patronatem honorowym objęli je: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz, a także Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Podkarpacka Izba Rolnicza.
Krajowe Dni Pola to coroczne wydarzenie, umożliwiające wymianę doświadczeń, informacji i wiedzy, nie tylko między ekspertami, ale również z rolnikami i społecznością lokalną. Ukazują wielowymiarowy obraz współczesnego polskiego rolnictwa – jego osiągnięć i wyzwań, które przed nim stoją, nowych rozwiązań i innowacyjnych technologii, tradycji i tych wszystkich osób i instytucji, które na różne sposoby przyczyniają się do jego rozwoju.
Cały teren V Krajowych Dni Pola w Boguchwale został funkcjonalnie podzielony na strefy tematyczne, wśród których znalazły się m.in.: Strefa Pszczelarstwa, Strefa Myślistwa i Łowiectwa, Strefa Rozwoju Obszarów Wiejskich, Strefa Ogrodnictwa czy Strefa Poznaj Podkarpackie. Instytut prezentował prowadzoną przez siebie działalność naukowo-badawczą i upowszechnieniową na dwóch stoiskach, z których jedno znajdowało się w Strefie Nauki i Doradztwa, a drugie w Strefie Innowacji, gdzie w ramach zadania 1.3 dotacji celowej MRiRW popularyzowano Platformę Sygnalizacji Agrofagów. Na stoiskach upowszechniano wiedzę z zakresu integrowanej ochrony roślin (zad. 1.11 dotacji celowej MRiRW), odwiedzający mogli zobaczyć różnego rodzaju pułapki na szkodniki (żółte naczynia, tablice, pułapki feromonowe, samołówki), porozmawiać o ochronie organizmów pożytecznych, a eksperci IOR – PIB służyli radą z zakresu ochrony roślin uprawnych. Prezentowano publikacje Instytutu, eksponaty szkodników roślin, a także kultury bakterii i grzyby patogeniczne dla roślin. Osoby zainteresowane otrzymywały poradniki i metodyki opracowane w ramach dotacji celowych.
Odwiedzający mogli również wziąć udział w quizie zatytułowanym „Co zagraża uprawom rolniczym?”. Liczni odwiedzający stoisko, zarówno dzieci, jak i dorośli, chętnie kręcili kołem fortuny, odpowiadając przy tym na pytania z zakresu integrowanej ochrony roślin czy rolnictwa ekologicznego. Wizytę złożyli nam m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski i Wiceminister Adam Nowak oraz Dyrektor PODR w Boguchwale Zbigniew Micał.
Na poletkach doświadczalnych eksperci IOR – PIB: dr inż. Agnieszka Mączyńska, dr hab. inż. Paweł Bereś, prof. IOR – PIB oraz dr hab. inż. Roman Krawczyk, w ramach zadania 3.1 dotacji celowej MRiRW pn. „Prowadzenie działalności upowszechnieniowej, prowadzenie współpracy i wymiana wiedzy z praktyką w ramach systemu AKIS”, prowadzili warsztaty z rozpoznawania chorób, szkodników i chwastów występujących w uprawach rolniczych.
14 czerwca w Boguchwale był Dniem Młodego Rolnika – Dni Pola odwiedzili wtedy uczniowie szkół rolniczych z całej Polski, którzy rozmawiali z wystawcami, brali udział w warsztatach przeprowadzanych na polach doświadczalnych i przygotowanych konkursach, w tym także quizie zorganizowanym przez IOR – PIB, dedykowanym uczniom szkół średnich, który cieszył się dużym zainteresowaniem.
V Krajowe Dni Pola w Boguchwale przyciągnęły tłumy odwiedzających – zarówno tych, którzy są bezpośrednio związani z rolnictwem, jak i tych, którzy z zaciekawieniem dowiadywali się nowych dla siebie rzeczy. Instytuty naukowo-badawcze, Centrum Doradztwa Rolniczego, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, prezentując swoje działania i osiągnięcia, popularyzowały naukę i dobre praktyki rolnicze. Na terenie wystawy została zaprezentowana również szeroka oferta firm działających w branży rolniczej, oferujących m.in. maszyny rolnicze, nasiona, środki ochrony roślin oraz nowoczesny sprzęt przydatny w gospodarstwach rolniczych. Nie zabrakło Kół Gospodyń Wiejskich, prezentujących swoje wyroby i działalność, rękodzielników, przedstawicieli branży agroturystycznej, małych przetwórców. Posmakować można było lokalnie wytwarzanych produktów, a sprzedawane bezpośrednio przez wytwórców specjały takie jak miody, sery czy soki, cieszyły się dużym powodzeniem. Chętni mogli wziąć udział w licznych warsztatach, m.in. tworzenia świec z wosku pszczelego, własnych kompozycji olejków eterycznych czy rozpoznawania ziół. Dni Pola w Boguchwale wzbogaciły występy artystyczne zespołów folklorystycznych.
Wielu odwiedzających przyciągnęła XXV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Wystawa Maszyn, gdzie oprócz podziwiania okazów i uczestnictwa w prezentacjach nagrodzonych zwierząt można było wziąć udział m.in. w pokazach strzyżenia owiec, umiejętności jeździeckich czy tradycyjnej orki konnej.
Liczne i zróżnicowane tematycznie panele dyskusyjne, prezentacje, rozwiązania konkursów, pokazy i konsultacje sprawiły, że każdy z odwiedzających mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Dzięki dobrej organizacji, dużemu zaangażowaniu organizatorów i wystawców, a także sprzyjającym warunkom pogodowym V Krajowe Dni Pola w Boguchwale przebiegły sprawnie i w miłej atmosferze, obfitowały w inspirujące rozmowy, umożliwiając wymianę doświadczeń, zapewniając nie tylko fachową i praktyczną wiedzę, ale także dobrą zabawę. Gratulujemy Zbigniewowi Micałowi i całemu Podkarpackiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Boguchwale organizacji tak udanego wydarzenia, jakim były V Krajowe Dni Pola, których mieliśmy przyjemność być częścią.
60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20
tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301
e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl