Promowane podstrony

Treść strony

Ekoschematy dla doradców

Instytut Ochrony Roślin – PIB zorganizował szkolenie dla doradców rolniczych pracujących w ośrodkach doradztwa rolniczego w całej Polsce. Szkolenie poświęcone było tematowi „Integrowanej ochrony w ekoschematach” i miało formę zdalną. Szkolenie to odbyło się 22 października 2024 r., a jego organizacja była możliwa dzięki środkom z budżetu państwa przyznanym w ramach dotacji celowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rok 2024, zadania 3.1. pn. „Prowadzenie działalności upowszechnieniowej, prowadzenie współpracy i wymiana wiedzy z praktyką w ramach systemu AKIS”.

Uczestników wydarzenia powitał kierownik zadania dr hab. Roman Krawczyk, p.o. kierownika Zakładu Herbologii i Techniki Ochrony Roślin, który przedstawił słuchaczom program spotkania. Pierwszy wykład, dotyczący makroorganizmów będących wrogami naturalnymi szkodników roślin, poprowadził prof. IOR – PIB, dr hab. Paweł Bereś, kierownik Terenowej Stacji Doświadczalnej IOR – PIB w Rzeszowie. W kolejnej części dr hab. Renata Dobosz z Zakładu Entomologii i Agrofagów Zwierzęcych udzieliła uczestnikom szkolenia wskazówek, jak stwierdzić obecność nicieni w roślinach. Opowiedziała także o znaczeniu fitofagicznych nicieni w uprawach ważnych gospodarczo roślin rolniczych. Ostatnim omawianym zagadnieniem było rolnictwo węglowe, opierające się przede wszystkim na racjonalnym zarządzaniu zasobami naturalnymi w gospodarstwie. Temat ten omówiła dr Małgorzata Holka z Zakładu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska.

W szkoleniu wzięli udział doradcy rolniczy pracujący w wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego. Bardzo pozytywnie odebrali oni szkolenie, a zdobytą i poszerzoną podczas niego wiedzę z pewnością wykorzystają w praktyce, dzieląc się nią także z producentami rolnymi.

Kolejne webinaria organizowane przez Instytut Ochrony Roślin – PIB w ramach dotacji celowej MRiRW odbędą się 6 i 26 listopada. Dotyczyć będą one różnych zagadnień integrowanej ochrony roślin: https://www.ior.poznan.pl/744,aktualnosci?tresc=9912

Już teraz serdecznie zapraszamy do wzięcia w nich udziału.

  • Fot.1
  • Fot.2
  • Fot.3
  • Fot.4
  • Fot.5
  • Fot.6
  • Fot.7

« wstecz

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony