Promowane podstrony

Treść strony

Agrofagi priorytetowe dla UE

W dniu 8 listopada br. odbyło się drugie webinarium poświęcone tematyce „Agrofagi priorytetowe dla Unii Europejskiej – nowe zagrożenia dla obszaru Polski”, które realizowane jest w ramach dotacji celowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rok 2023, zadania 1.1 pn. „Monitorowanie i analiza nowych zagrożeń fitosanitarnych ze strony organizmów szkodliwych dla roślin”.

W trakcie spotkania omawiano kolejne gatunki agrofagów priorytetowych, dla których tworzone są Plany awaryjne dla obszaru Polski, dostępne na stronie: https://piorin.gov.pl/zdrowie-roslin/plany-awaryjne/.

Pracownicy Instytutu Ochrony Roślin – PIB przekazali uczestnikom spotkania informacje dotyczące gatunków kwarantannowych z dwóch grup systematycznych – nicieni (Bursaphelenchus xylophilus) oraz owadów (Agrilus anxius, A. planipennis, Anoplophora chinensis, A. glabripennis, Aromia bungii, Dendrolimus sibiricus, Popillia japonica). W trakcie wykładów prelegenci omówili biologię i rośliny żywicielskie wybranych agrofagów, ich sposoby rozmieszczania i zasięg geograficzny oraz przewidywane skutki (ekonomiczne, środowiskowe, społeczne) ich pojawienia się na terenie naszego kraju.

Dla większości prezentowanych gatunków dostępne są szczegółowe analizy ryzyka, które znaleźć można na stronie https://www.plantquarantine.pl/ w zakładce „PRA”.

Osoby, które nie miały okazji uczestniczyć w szkoleniach mogą zapoznać się z wykładami na kanale YouTube naszego Instytutu. Nagrania wykładów z pierwszego spotkania, które odbyło się 25 października br. zostały już opublikowane, a z drugiego pojawią się na kanale w najbliższych dniach.

Zachęcamy do zapoznania się z wystąpieniami: https://www.youtube.com/playlist?list=PL89xUuSEf132GDvzKFI_Th9q3_D-W2fcW.

  • Fot.1
  • Fot.2
  • Fot.3
  • Fot.4
  • Fot.5
  • Fot.6

« wstecz

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony