Promowane podstrony

Treść strony

Szkolenie w zakresie integrowanej ochrony roślin – LODR Końskowola

Dnia 12 czerwca br. Instytut Ochrony Roślin – PIB we współpracy z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego (LODR) zorganizował w jego siedzibie w Końskowoli szkolenie pt: „Wybrane problemy integrowanej ochrony zbóż, rzepaku, buraka cukrowego oraz roślin bobowatych na obszarze województwa lubelskiego”. Spotkanie to zapoczątkowało cykl tegorocznych szkoleń organizowanych w ramach realizacji Programu Wieloletniego IOR ‒ PIB na lata 2016‒2020 finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W seminarium wzięło udział ponad 60 doradców rolniczych i producentów rolnych. Poruszono w nim wiele zagadnień z zakresu integrowanej ochrony roślin. Jej stosowanie w praktyce rolniczej ma ogromne znaczenie dla zapewnienia zdrowia ludzi i zwierząt oraz bezpieczeństwa środowiska.

Pierwszym prelegentem był mgr Mirosław Nakonieczny – kierownik Działu Ochrony Roślin i Techniki PIORiN w Lublinie, który przedstawił zagadnienia prawne i najczęściej spotykane problemy podczas urzędowej kontroli stosowania integrowanej ochrony. Następnie wykłady wygłosili specjaliści IOR ‒ PIB: dr Grzegorz Pruszyński i inż. Adam Paradowski z Poznania, dr Dariusz Górski i dr hab. Jacek Piszczek, prof. IOR ‒ PIB z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu oraz dr hab. Paweł Bereś, prof. IOR ‒ PIB z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie. Jeden z wykładów poświęcono nawożeniu roślin rolniczych oraz rozpoznawaniu niedoborów pierwiastków. Kolejne dotyczyły ważniejszych gospodarczo chorób, szkodników oraz chwastów w uprawach zbóż (również kukurydzy), rzepaku, buraka cukrowego, ziemniaka i roślin bobowatych. Wykładowcy szczególną uwagę zwrócili na nowe gatunki agrofagów pojawiające się na terenie Polski lub w krajach sąsiadujących, które w niedługim czasie mogą stanowić zagrożenie naszych upraw rolniczych. Prowadzący wykłady przekazali również uczestnikom informacje na temat dostępnych metod ochrony oraz monitoringu i progów szkodliwości – ważnych elementów integrowanej ochrony. Po wykładach na polach doświadczalnych LODR odbyły się bardzo ciekawe zajęcia praktyczne. Uczestnicy razem z wykładowcami rozpoznawali agrofagi i objawy niedoborów pierwiastków w pszenicy, pszenżycie, kukurydzy, buraku cukrowym, ziemniaku i rzepaku.

Podczas szkolenia obecni byli reporterzy TVP3 Lublin, którzy przeprowadzili wywiady m.in. z dr. hab. Jackiem Piszczkiem prof. IOR ‒ PIB oraz inż. Adamem Paradowskim. Relacja ukazała się 12 czerwca br. w Panoramie Lubelskiej (https://lublin.tvp.pl/37615833/12-czerwca-2018-g-1830).

Szkolenie z pewnością przysłużyło się upowszechnianiu aktualnych zasad integrowanej ochrony roślin, było miejscem ożywionych dyskusji i konfrontacji doświadczeń, stwarzało także możliwość udzielania porad doradcom i producentom rolnym województwa lubelskiego.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« wstecz

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony

baner toplayer
Wesołych Świąt Wielkanocnych