Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

Logo

Strona główna serwisu

Nawigacja

  • Aktualności Accordion - Strona główna

Treść strony

Spotkanie zespołu zarządzającego projektem unijnym SENSAGRI

Spotkanie zespołu zarządzającego projektem w ramach Horizon 2020.

W dniach 2-3 kwietnia 2019 r. odbyło się w Instytucie Ochrony Roślin – PIB piąte spotkanie zespołu zarządzającego projektem pt. „Sentinels Synergy for Agriculture”, który Instytut prowadzi w ramach projektów Unii Europejskiej Horizon 2020. Projektem kieruje Uniwersytet w Walencji (Hiszpania). Współwykonawcami są Instytuty z Włoch, Francji i jeden z Polski (IOR – PIB). Projekt dotyczy wykorzystania teledetekcji do opracowania innowacyjnych produktów pozwalających precyzyjnie zarządzać uprawami rolniczymi.

W pierwszym dniu obrad poszczególne zespoły robocze przedstawiły sprawozdania z trzech lat badań, które uzyskano dzięki pomiarom optycznym i radarowym z satelitów Sentinel-1 i Sentinel-2. Wyniki pozwoliły opracować kilka produktów, które pozwolą precyzyjnie ustalić powierzchniową wilgotność gleby (SSM), zielony i brązowy indeks powierzchni liści (LAI) oraz mapowanie i rozróżnianie rodzaju uprawy na terenie Europy oraz kilku krajów pozaeuropejskich.

W drugim dniu obrad uczestnicy projektu odwiedzili Polową Stację Doświadczalną IOR – PIB w Winnej Górze. Kierownik Stacji dr Przemysław Kardasz zapoznał gości z działalnością jednostki, natomiast mgr inż. Mateusz Szymańczyk (kierownik projektu SENSAGRI ze strony IOR-PIB) zademonstrował możliwości wykorzystania dronów do monitorowania pól. Jedno z zadań projektu, który wykonuje Instytut Ochrony Roślin – PIB dotyczy synergii dronów z danymi z satelity i zastosowania jej w warunkach Polski.

Odbyła się również ważna dyskusja na temat upowszechniania wyników i wniosków z przeprowadzonych w poszczególnych krajach, w tym w Polsce, warsztatów z odbiorcami produktów projektu SENSAGRI, czyli rolnikami, ośrodkami doradztwa rolniczego, inspekcją ochrony roślin i nasiennictwa oraz naukowcami.

  • Sensagri_2.04_2
  • Sensagri_2.04_7
  • 20190403_111529

« wstecz

Wybrane strony

Stopka strony

Dane kontaktowe

Instytut Ochrony Roślin -
Państwowy Instytut Badawczy

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

telefon: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 63 01

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Godziny otwarcia

7:30 - 15:30


Wydawnictwa - składanie zamówień
e-mail:
upowszechnianie@iorpib.poznan.pl​

Licencja

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.