Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy

Logo

Strona główna serwisu

Nawigacja

  • Aktualności Accordion - Strona główna

Treść strony

Wywiad z prof. dr. hab. Markiem Mrówczyńskim, dyr. Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu, m.in. o zmianach w stosowaniu środków ochrony roślin.

    Marek Mrówczyński w wywiadzie wypowiedział się między innymi o przełożeniu unijnych zakazów na naszej rolnictwo.    - Od wprowadzenia przez Unię Europejską zakazu na neonikotynoidy, w grudniu minęło 5 lat. W przypadku Polski dotyczył on trzech preparatów z grupy neonikotynoidów - imidachloprydu, chlotianidyny i tiametoksamu - stosowanych wcześniej w uprawach rzepaku ozimego i jarego, kukurydzy oraz zbóż jarych. Później Unia zdecydowała, że zakaz ten musi zostać poszerzony do wszystkich upraw i pod koniec kwietnia minionego roku zapadła decyzja (z mocą wejścia od 16 grudnia roku 2018). Wcześniejszy zakaz dotyczył zaprawiania, ten kolejny także opryskiwania (wyjątkiem są uprawy szklarniowe). I powstał problem, bo nagle zabrakło równie skutecznych środków, zamiast jednorazowego stosowania neonikotynoidów w zaprawach np. ozimego rzepaku, rolnicy musieli wykonywać po kilka zabiegów nalistnych.

 

Cały wywiad

« wstecz

Wybrane strony

Stopka strony

Dane kontaktowe

Instytut Ochrony Roślin -
Państwowy Instytut Badawczy

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

telefon: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 63 01

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Godziny otwarcia

7:30 - 15:30


Wydawnictwa - składanie zamówień
e-mail:
upowszechnianie@iorpib.poznan.pl​

Licencja

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Wersja o wysokim poziomie kontrastu
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.