Promowane podstrony

Treść strony

Instytut Ochrony Roślin ‒ PIB na Narodowej Wystawie Rolniczej

W dniach 30 listopada ‒ 2 grudnia 2018 r. Instytut Ochrony Roślin ‒ PIB brał udział w Narodowej Wystawie Rolniczej odbywającej się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyste otwarcie wystawy uświetnił Prezydent RP Andrzej Duda, który w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważną rolę w drodze do niepodległości odegrała polska wieś. Następnie Prezydent zwiedził ekspozycję. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że wystawa to ważne, ale także symboliczne wydarzenie. Dodał, że dzięki wystawie, resort rolnictwa chciał przypomnieć społeczeństwu „jaka była rola wsi i rolnictwa w okresie minionych 100 lat”.

Wydarzeniu towarzyszyła konferencja naukowa „1918–2018 stulecie przemian polskiej wsi” oraz IV Kongres Polskiego Rolnictwa, podczas którego odbyły się trzy panele dyskusyjne na temat wizji i kierunków dalszego rozwoju rolnictwa. Kongres otworzył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ‒ Jan Krzysztof Ardanowski, a głos zabrał także Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych ‒ Wiktor Szmulewicz.

Wystawa była doskonałą okazją do przypomnienia historii i zaprezentowania tradycji polskiej wsi, a także przedstawienia koncepcji współczesnej wsi charakteryzującej się nowoczesnością i szybkim rozwojem. Przygotowano ją z myślą zarówno o specjalistach z branż rolniczych, ale także dla rodzin
z dziećmi. Prezentowało się na niej 220 wystawców, a wśród nich producenci i przetwórcy rolni, organizacje branżowe, gospodarstwa agroturystyczne, koła gospodyń wiejskich, instytuty badawcze, uniwersytety przyrodnicze, szkoły rolnicze oraz muzea. Obejrzeć można było także zwierzęta z polskich hodowli, w tym konie, owce, kozy, króliki, drób oraz bydło ras mlecznych i mięsnych. Przygotowano również ekspozycję prezentującą historyczne
i współczesne maszyny rolnicze oraz najnowocześniejsze urządzenia wykorzystywane w rolnictwie. Trzy pawilony, w których odbywała się wystawa odwiedziło prawie 36 tysięcy osób.

Instytut Ochrony Roślin ‒ PIB wraz z innymi instytutami miał swoje stoisko na wyspie innowacji. Pracownicy Instytutu przedstawili osiągnięcia
w dziedzinie ochrony roślin i bezpieczeństwa żywności. Zaprezentowali rośliny porażone przez patogeny, żywe nicienie i szkodniki magazynowe oraz uszkodzone przez nie ziarna, ślimaki, a także kultury mikroorganizmów (grzyby i bakterie) oraz możliwości ograniczania ich wzrostu przez substancje naturalne, takie jak np. cynamon. Zwiedzający wystawę na stoisku IOR ‒ PIB mogli obejrzeć dron wykorzystywany do identyfikacji agrofagów oraz fotografie wykonane mikroskopem skaningowym.

Stoisko IOR ‒ PIB było bardzo licznie odwiedzane zarówno przez osoby z branży rolniczej, jak i przez rodziny z dziećmi. Zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice byli zachwyceni możliwością obejrzenia pod binokularem nicieni i grzybów patogenicznych, obserwacji różnych gatunków ślimaków, zobaczenia na fotografiach fragmentów skrzydeł owadów, języka ślimaka, aparatów gębowych mrówki, komara czy też kleszcza. Działkowicze często pytali o metody zapobiegania chorobom lub szkodnikom, które obserwują na swoich uprawach. Widząc ich zaciekawienie jesteśmy pewni, że będą długo wspominać wizytę na naszym stoisku.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« wstecz

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony