Promowane podstrony

Treść strony

  • Działalność naukowa_SPUB
  • Znaki

„Nowoczesny kompleks laboratoryjno-szklarniowy do diagnostyki agrofagów i ochrony roślin”

 

Podstawa prawna dotacji: decyzja MEiN nr 58/566553/SPUB/SN/2023

Wartość dofinansowania ze strony budżetu państwa na lata 2023–2025: 2 222 000,00

Klinika Chorób Roślin została utworzona w maju 2011 roku, a w roku 2018 połączono ją z Bankiem Patogenów, tworząc unikatową w skali kraju jednostkę, która prowadzi badania oraz świadczy usługi z zakresu: i) identyfikacji chorób wirusowych, bakteryjnych oraz grzybowych roślin, ii) naukowego opracowywania innowacyjnych technik umożliwiających szybką i efektywną diagnostykę agrofagów oraz produktów ochrony roślin z wykorzystaniem technik biologii molekularnej i biotechnologii, iii) skuteczności działania dezynfektantów na patogeny wirusowe, bakteryjne i grzybowe roślin oraz sprzęty i powierzchnie robocze, iv) gromadzenia, przechowywania oraz udostępniania patogenów roślin.

Klinika Chorób Roślin i Bank Patogenów jest jednostką organizacyjną Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego (IOR ꟷ PIB). W skład Kliniki wchodzą dwa laboratoria wraz z przylegającymi do nich szklarniami (każda złożona z dwóch podwójnych ciągów kabin) oraz dwa budynki techniczne. Laboratoria wyposażone są w nowoczesny sprzęt niezbędny do prowadzenia zarówno badań biologicznych, serologicznych, jak i molekularnych (m.in. aparaty do qPCR, termocyklery, termocyklery gradientowe, wysokoobrotowe ultrawirówki, wirówki z chłodzeniem, zamrażarki na ꟷ80°C, dewary pozwalające na utrzymywanie kolekcji patogenów w ciekłym azocie, komory laminarne, mikroskopy optyczne i mikroskopy stereoskopowe).

Prace prowadzone w laboratoriach i szklarniach Kliniki wpisują się w szeroko pojętą ochronę roślin, a co za tym idzie ꟷ w bezpieczeństwo żywności. Dla zdrowotności roślin rolniczych, ogrodniczych, sadowniczych i leśnych priorytetowe znaczenie ma szybka i efektywna diagnostyka. Szybkie testy diagnostyczne pozwalają na identyfikację agrofagów w ciągu nawet kilku godzin, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe podjęcie działań, które ograniczą występowanie agrofagów przy minimalnym zużyciu chemicznych środków ochrony roślin. Całość działań prowadzonych na rzecz państwowych służb fitosanitarnych, przedsiębiorców rolnych, producentów warzyw czy eksporterów wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

W Klinice Chorób Roślin i Banku Patogenów prowadzone są prace nad doborem skutecznych metod przechowywania oraz konserwacji drobnoustrojów w warunkach laboratoryjnych. Zgromadzona w Banku Patogenów kolekcja mikroorganizmów patogenicznych jest unikatowa i odzwierciedla zmienność patogenów roślinnych w Polsce na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Klinika Chorób Roślin i Bank Patogenów współpracuje z jednostkami naukowymi, służbami fitosanitarnymi i doradcami (z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa, wojewódzkimi inspektoratami ochrony roślin i nasiennictwa, ośrodkami doradztwa rolniczego), hodowcami, producentami roślin warzywnych, rolniczych, nasiennych i ozdobnych, firmami sprzedającymi środki ochrony roślin, indywidualnymi rolnikami i działkowcami. To w naszych laboratoriach badane są próbki pod kątem występowania tych patogenów, które nie są badane w laboratoriach Inspekcji.

Strona internetowa Kliniki Chorób Roślin i Banku Patogenów: https://www.kchr.pl/

 

 

 

Dodatkowe menu

Stopka kontaktowe

Dane kontaktowe

60-318 POZNAŃ, ul. Władysława Węgorka 20

tel.: +48 61 864 9000, fax: +48 61 867 6301

e-mail: sekretariat@iorpib.poznan.pl

Stopka strony

baner toplayer
Wesołych Świąt Wielkanocnych